Kariyer Danışmanlığı

Sevmediğiniz bir işte çalışmak zordur. Üstelik mutsuz bir iş yaşamı mutsuz bir özel yaşamı da yanında getirebilir. Kariyer danışmanlığı almak mutlu bir iş hayatına sahip olmak için atabileceğiniz ilk adım olabilir.


Kariyer Danışmanlığı Nedir?

 

Kariyer danışmanlığı kişinin kendisini daha yakından tanıyarak meslek hayatına ilişkin kararları kendi kişiliği ve beklentilerine daha uyumlu olarak vermesine yardımcı olmayı amaçlar.

Çeşitli envanterler ve değerlendirmelerle desteklenen bu çalışmada kişi güçlü ve zayıf yönlerini fark eder ve önündeki fırsatları daha etkin bir şekilde değerlendirme şansına sahip olur.

Kariyer danışmanlığı da diğer psikolojik danışmanlık ile benzerlik gösterir ancak burada odak noktası kariyer olanaklarını değerlendirme, kariyer değişimi konusunda destek olmak, kişinin kariyer gelişimi ve iş yaşamında karşılaşılan diğer sorunlardır.

Eğitim olanaklarının keşfinden, iş başvuru süreçlerine, iş yerinde yaşanılan problemlerden yükselme ve ilerleme olanaklarına, meslek ve iş yeri değişikliklerinden emekliliğe geçiş sürecine kadar pek çok farklı alanda destek sunan kariyer danışmanlığı temelde kişilerin becerileri, yetenekleri, ilgileri ve değerleri ile uyumlu bir meslek hayatına kavuşmasına yardım olmayı hedefler.

 

Kimler Kariyer Danışmanlığında Yararlanabilir?

 

Kariyer Danışmanlığı her yaştan ve yaşam evresinden kişilere farklı şekilde hitap edebilir.

Yeni mezun bir kişi kariyer olanakları ile ilgili danışmanlık alabilirken, uzun zamandır çalışma hayatında olan ancak iş değiştirmek isteyen bir kişi de kendine daha uygun bir iş bulmaya yönelik danışmanlık alabilir.

Yine çalışma hayatını sonlandırmasıyla kişinin emeklilik hayatına geçişi sürecinde de kariyer danışmanlığı hizmetleri kişinin bu duruma adapte olmasın bundan sonra yapacağı etkinlikleri belirleyerek ve kişinin üretkenliğini ve özsaygısını korumasına yardımcı olur.